Jak to celé vzniklo?
Snad každý z nás někdy vyzkoušel bruslení na zamrzlém rybníce. Jaká krása nemuset se mačkat na přeplněném zimním stadionu, viďte? Je to sice krásné, ale také hodně nebezpečné. Každou zimu slýcháme o nějakém neštěstí při bruslení na nedostatečně zamrzlém rybníce. Jak se toho vyvarovat?
Led – teplota a tloušťka
Platí pravidlo „5, -5, 10”. - Co to znamená?
Pokud bude alespoň po dobu 5 dnů venkovní teplota -5 ℃ a méně, tak se mocnost ledu zvýší na 10 cm a vy můžete vyrazit, skoro bez obav, bruslit ven na vodní plochu.
Je třeba si ale i tak dávat pozor a led řádně prozkoumat.
Led o tloušťce 3 cm již udrží dospělého nepohybujícího se člověka. Vstup na tento led je ale nebezpečný. Led o mocnosti 3–8 cm již udrží člověka v pomalém pohybu bez dopadů – zvládne tedy obyčejnou chůzi. Pro bruslení je vhodný led silnější než 8 cm, přičemž za ideální bezpečnostní tloušťku se považuje 15 cm.
Co si z toho odnést?
Pokud chcete bruslit v přírodě, je třeba poctivě sledovat vývoj počasí.
Mít na paměti pravidlo „5, -5, 10”.
Led je třeba ještě před vstupem na něj pečlivě prozkoumat.
Vyvarujte se silným pohybům u břehů, kde bývá led nekompaktní.
Vhodnou výbavou jsou samovyprošťovací pomůcky pro případ propadnutí (bodce na led kolem krku, klíče, házecí lano)
I zde platí zcela zásadní pravidlo pro všechny zimní sporty, a sice nikdy nevyrážet úplně sám. Pomoc druhého by se vám v nejhorších situacích mohla hodit.
Když už se něco stane nezapomeňte na vlastní bezpečí (vyprošťujte pomocí lana, větví, nebo žebříku) a neprodleně volejte pomoc.
Čtení článků vás moc nenaučí, pokud se chcete dozvědět více o problematice sportovních aktivit v zimě, jeďte s námi na kurz První pomoc v zimních horách.
Comments